Петро Франко під час служби в Австро-Угорській армії

Цифрова копія. Оригінал зберігається у Центральному державному історичному архіві України, м. Львова (ЦДІАК України у Львові, ф. 640, оп. 1, спр. 10, арк. 47).

Фото портретне

Дата: 1915 р. (за атрибутацією ЦДІАК України у Львові, Н. Тихолоз подає «Здогадно 1918 р.»)

Місце зйомки: б/м

Техніка: фотодрук, чорно-білий

Розмір:

Опис:

На світлині зображено Петра Франка одягненого у форму УСС зимового зразка: шинель, кітель з відкладним комірцем (введений з 1915 р.), кепі без козирка (входила до комплекту форми). Світлина на фоні міського пейзажу, на задньому плані – вулиця, частина стіни будинку.

8 листопада 1915 р., коли на Тернопільщині в районі с. Семиківка припинилися бої, Петро Франко написав кілька листів до Івана Франка, де повідомляв, що ситуація вже нормалізувалася, а тому незабаром може приїде до Львова.

Іван Франко на той час перебував на лікуванні в «Приюті для хворих та виздоровців Українських Січових Стрільців» (з 13 листопада 1915 р. до 15 березня 1916 р.). У травні 1916 р. Петро Франко отримав двотижневу відпустку і приїхав до Львова. Зважаючи на складний фізичний стан І. Франко, П. Франко звернувся до коменданта УСС Волошина з проханням продовжити відпустку, але йому було в тому відмовлено. Петро повернувся на фронт. Невдовзі, коли він  перебував над Стрипою прийшло повідомлення про смерть І. Франка. П. Франко був єдиним з дітей, хто зміг прибути на похорон.

Після похорону батька, Петро прибув на фронт як чотар другої сотні УСС під командуванням поручника Романа Сушка. Після навчання у летунській школі у Райльоваці та  вишкіла у Вінер-Нойштадті Петро повернувля до лав УСС. З архівних джерел відомі такі місця його перебування: Станіслав, Кам’янець-Подільський, Бірзуль (нині м. Подільськ Одеської обл.), Олександрівськ (нині м. Запоріжжя), Одеса, Чернівці і похід на Львів. Брав участь у обороні Касарень Фердинанда , Кайзервальду , палати Ґолуховського.

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 р. Львів охопило повстання – Листопадовий чин. На стінах будинків були розвішані оголошення: «Волею українського народу утворила ся на українських землях старої Австро-угорської монархії Українська Держава…». На ранок над ратушою замайорів жовто-блакитний прапор. Петро Франко перебував тоді з полком в Чернівцях, звідки й прибув до Львова. З перших днів він став активним учасником боротьби за Українську Державу. Як командир кулеметної сотні, особливо відзначився при обороні касарень Фердинанда та Високого замку.


Ми з вдячністю приймаємо ваші теплі слова!
Ваша думка надзвичайно важлива для нас.

Вітаю! Нарешті маємо у Києві музей  Івана Франка і його родини – з чим Вас усіх вітаю! Чудова експозиція, гідна нашого Каменяра. Вражений експонатами,  а автентичні документи – вражають. Щира подяка усім, хто долучився до створення музею. Плідної Вам праці й надалі. А Роландові  Франку – многая літа!

Дмитро
Отримали величезне задоволення, поринувши в домашню атмосферу Франкової  родини. Величезне Вам дякуємо за цей музей. Його неймовірну, неповторну атмосферу хочеться пити великими ковтками. А цікаві факти про Івана  Франка і його дітей захоплюють.
Taisa Lu
Наш колектив захоплений всім що побачив у цьому чудовому музеї. Від усієї душі ми вдячні що у Києві існує такий музейний заклад, де можна пізнати непросту  історію життя Тараса Франка, а також дізнатись про Івана Франка та його родину. Екскурсія  цікава, жива, подекуди навіть дотепна. Наша група різнорідна, але всі залишились задоволені почутим і побаченим. Щиро дякуємо працівникам музею.
Наталія