Цифрова копія. Оригінал зберігається у Центральному державному історичному архіві України, м. Львова (ЦДІАК України у Львові, ф. 640, оп. 1, спр. 10, арк. 47).
Фото портретне
Дата: 1915 р. (за атрибутацією ЦДІАК України у Львові, Н. Тихолоз подає «Здогадно 1918 р.»)
Місце зйомки: б/м
Техніка: фотодрук, чорно-білий
Розмір:
Опис:
На світлині зображено Петра Франка одягненого у форму УСС зимового зразка: шинель, кітель з відкладним комірцем (введений з 1915 р.), кепі без козирка (входила до комплекту форми). Світлина на фоні міського пейзажу, на задньому плані – вулиця, частина стіни будинку.
8 листопада 1915 р., коли на Тернопільщині в районі с. Семиківка припинилися бої, Петро Франко написав кілька листів до Івана Франка, де повідомляв, що ситуація вже нормалізувалася, а тому незабаром може приїде до Львова.
Іван Франко на той час перебував на лікуванні в «Приюті для хворих та виздоровців Українських Січових Стрільців» (з 13 листопада 1915 р. до 15 березня 1916 р.). У травні 1916 р. Петро Франко отримав двотижневу відпустку і приїхав до Львова. Зважаючи на складний фізичний стан І. Франко, П. Франко звернувся до коменданта УСС Волошина з проханням продовжити відпустку, але йому було в тому відмовлено. Петро повернувся на фронт. Невдовзі, коли він перебував над Стрипою прийшло повідомлення про смерть І. Франка. П. Франко був єдиним з дітей, хто зміг прибути на похорон.
Після похорону батька, Петро прибув на фронт як чотар другої сотні УСС під командуванням поручника Романа Сушка. Після навчання у летунській школі у Райльоваці та вишкіла у Вінер-Нойштадті Петро повернувля до лав УСС. З архівних джерел відомі такі місця його перебування: Станіслав, Кам’янець-Подільський, Бірзуль (нині м. Подільськ Одеської обл.), Олександрівськ (нині м. Запоріжжя), Одеса, Чернівці і похід на Львів. Брав участь у обороні Касарень Фердинанда , Кайзервальду , палати Ґолуховського.
В ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 р. Львів охопило повстання – Листопадовий чин. На стінах будинків були розвішані оголошення: «Волею українського народу утворила ся на українських землях старої Австро-угорської монархії Українська Держава…». На ранок над ратушою замайорів жовто-блакитний прапор. Петро Франко перебував тоді з полком в Чернівцях, звідки й прибув до Львова. З перших днів він став активним учасником боротьби за Українську Державу. Як командир кулеметної сотні, особливо відзначився при обороні касарень Фердинанда та Високого замку.