Пані Франкова: подруга страдницького життя, яка завжди була поруч

Ольга з Хоружинських. Харків, початок 1880-х років.

Ольга Хоружинська – панночка із заможної поміщицької родини Хоружинських iз Харківської губернії. Випускниця Інституту шляхетних дівчат у Харкові та Вищих жіночих курсів. Учителька, яка вільно володіла французькою, німецькою, англійською мовами, прекрасно грала на фортепіано, була “великою ентузіасткою театру, музики і літератури”.

Жінка, яку поступово закохав у себе сам Франко,народилася 10 квітня 1864 року в селі Бірках на Харківщині.У листі 1886 року І. Франко писав: «По Вашім від’їзді щось таке зо мною сталося, що я й сам не знаю. Немовби мені половину життя взято, такий я почувся слабий, безсильний і безвладний. Як я Вас люблю, Олічка! Як гаряче бажаю я Вас бачити щасливою! Одного тільки боюсь, щоб щастє не вбило мене!»

Іван Франко з дружиною Ольгою Хоружинською у день шлюбу. Київ, 1886 рік.

Жінка, яка сама обрала свою долю. Жінка, якаділила всі радісні й прикрі хвилини його життя. Жінка, яка віддавала себе до останку, щоб слово поета, літературознавця, борця доходило до народу. Жінка, яка стала його порадником та опорою. Жінка, яка була берегинею домашнього вогнища. Жінка, яка народила і виховала чотирьох дітей – Андрія, Тараса, Петра, Анну. Жінка, любові якої вистачило на обох.

Діти Івана і Ольги Франків: Андрій, Тарас, Петро й Анна. Львів, 1902 р.

І хоча сам І. Франко писав у «Зів’ялому листі», що любов йому являлася тричі, проте Ольга з роду Хоружинських була його неусвідомленим за життя коханням, тихим щастям, домашньою пристанню, де поет знаходив підтримку,  пораду, взаєморозуміння.

Їхнє життя було всяким, але воно було їхнім і в горі, і в радості…

Франко до кінця життя шанував свою дружину, був вдячним їй за родинний затишок, щастя батьківства, за підтримку. І свою любов до пані Франкової він демонстрував мовою вчинків, а не почуттів.

«Спасибі тобі, моє Сонечко,

За промінчик твій — щире словечко!

Як промінчика не здобуть притьмом,

Слова щирого не купить сріблом.

Тож за дар малий, за безцінний твій,

Що, мов цвіт, скрасив шлях осінній мій.

                                     За той усміх твій невдослід журбі

                                     Спасибі тобі! Спасибі тобі!»ці слова Іван Франко присвятивсвоїй дружині.

Ольга Франко пережила свого чоловіка на 25 років і зробила вседля того, аби ми сьогодні могличути мудре Франкове слово.


Ми з вдячністю приймаємо ваші теплі слова!
Ваша думка надзвичайно важлива для нас.

Вітаю! Нарешті маємо у Києві музей  Івана Франка і його родини – з чим Вас усіх вітаю! Чудова експозиція, гідна нашого Каменяра. Вражений експонатами,  а автентичні документи – вражають. Щира подяка усім, хто долучився до створення музею. Плідної Вам праці й надалі. А Роландові  Франку – многая літа!

Дмитро
Отримали величезне задоволення, поринувши в домашню атмосферу Франкової  родини. Величезне Вам дякуємо за цей музей. Його неймовірну, неповторну атмосферу хочеться пити великими ковтками. А цікаві факти про Івана  Франка і його дітей захоплюють.
Taisa Lu
Наш колектив захоплений всім що побачив у цьому чудовому музеї. Від усієї душі ми вдячні що у Києві існує такий музейний заклад, де можна пізнати непросту  історію життя Тараса Франка, а також дізнатись про Івана Франка та його родину. Екскурсія  цікава, жива, подекуди навіть дотепна. Наша група різнорідна, але всі залишились задоволені почутим і побаченим. Щиро дякуємо працівникам музею.
Наталія