«Іван Франко і його родина»

У 1956 році,  до 100-річчя від дня народження Івана Франка,  в Торонто Анна Ключко-Франко випустила свою найважливішу працю «Іван Франко і його родина. Спомини». Над мемуарами авторка працювала понад двадцять років. У вступному слові вона відзначила, що до написання її спонукав письменник Євген Маланюк: «Ви мусите їх (спомини) написати, бо це Ваш обов’язок, і тільки Ви з цілої родини, по великій людині – можете це виконати» [2].

Зі спогадів доньки дізнаємося про Івана Франка не лише як про письменника, поета, науковця, громадського діяча, а й як люблячого батька і чоловіка, завзятого рибалку і збирача грибів, мандрівника і природолюба.

У праці також йдеться про плани й переживання, що хвилювали тоді Івана Франка та якими він ділився у колі родини. Розказує донька і про рід Ольги Хоружинської, дружини Івана Франка. З теплом згадує Анна і про своїх братів– Андрія, Тараса й Петра.

Авторка розповіла не лише про родину, але й поділилася споминами про людей з найближчого оточення письменника. В одному зі своїх листів Анна Франко-Ключко писала: «Я старалася задокументувати факти з життя мого батька і цілої родини без фальшу й прикрашування, без замовчувань або переіначувань, що не раз приходилося мені робити з великим болем у серці » [2].

Відомий український вчений Іван Огієнко схвально оцінив мемуари Анни Франко-Ключко: «Наймолодша дочка І. Франка, безумовно, має добрий талант розповідати, – мова її точиться легко й цікаво. Вона любить природу й уміє її мальовничо описувати. Спомини її цікаві й цінні».

У  фонді нашого музею є ювілейний примірник «Іван Франко і його родина», що вийшов у світ 1956 року в друкарні Видавничої Спілки «Гомін України». Це видання української діаспори в Торонто, опубліковане в серії «Політична Бібліотека Ліги Визволення України». Обкладинка примірника проілюстрована українським маляром-графіком, художником Богданом Стебельським. Отримали це видання ми від Канадсько-Українського Центру.

Іван Франко і його родина


Ми з вдячністю приймаємо ваші теплі слова!
Ваша думка надзвичайно важлива для нас.

Вітаю! Нарешті маємо у Києві музей  Івана Франка і його родини – з чим Вас усіх вітаю! Чудова експозиція, гідна нашого Каменяра. Вражений експонатами,  а автентичні документи – вражають. Щира подяка усім, хто долучився до створення музею. Плідної Вам праці й надалі. А Роландові  Франку – многая літа!

Дмитро
Отримали величезне задоволення, поринувши в домашню атмосферу Франкової  родини. Величезне Вам дякуємо за цей музей. Його неймовірну, неповторну атмосферу хочеться пити великими ковтками. А цікаві факти про Івана  Франка і його дітей захоплюють.
Taisa Lu
Наш колектив захоплений всім що побачив у цьому чудовому музеї. Від усієї душі ми вдячні що у Києві існує такий музейний заклад, де можна пізнати непросту  історію життя Тараса Франка, а також дізнатись про Івана Франка та його родину. Екскурсія  цікава, жива, подекуди навіть дотепна. Наша група різнорідна, але всі залишились задоволені почутим і побаченим. Щиро дякуємо працівникам музею.
Наталія