Тарас Франко. До 135-річчя від дня народження

Подаємо фрагмент з рукописної автобіографії другого сина Івана Франка – Тараса, перекладача, літературознавця, письменника, педагога, мемуариста, упорядника архіву й бібліотеки Івана Франка, січового стрільця, художника, автора праць із франкознавства та класичної філології.

Матеріал представлений до 135-річчя від дня його народження.

Рукопис зберігається в Квартирі-музеї родини Івана Франка у Києві.

 

АВТОБІОГРАФІЯ

Мої батьки, точніше родичі, бо й мама була, а батько лиш один, були з роду опозиційної настанови. Мама, хоч росіянка, за ніщо мала петербурзького царя і ніколи про нього не згадувала, для тата австрійська держава була тюрмою народів, конституція – свинською, цісарський намісник виявився лотром з-під темної звізди, брехуном, паном і уявним героєм залізної руки. Для опозиції мати всіх четверо дітей перевела на православну віру. Заради демократизму деякий час одягалася по-селянськи, ходила боса до міста, підстригла волосся. Тато вчив нас особистим прикладом, як працювати швидко і добре, як жити скромно, одягатися просто, відписувати на листи без запізнення.  Батько шанував людей фізичної праці, селянську роботу знав і любив. На проходах, в полі чемно поздоровляв трудящих, пильно берігся, щоб не робити шкоди, не ходити по картоплиську чи збіжжю, не толочити трави.  До тварин також мав чуле серце. І не дозволяв робити їм кривду і стріляти без  потреби птахів. Коли брат Петро з флоберта підстрелив білку, батько сварив.

Мама була шаленої відваги. Батькові сміливості також не бракувало. Воєнної хоробрості проявити не міг, бо по місяці його погнано з війська, ніби за поганий зір; в дійсності – за революційність.

В такій сім’ї і серед таких обставин пройшов я на світ у Львові дня 9 березня 1889 р. День випадково збігається – на шкоду мені – із Тарасовим Шевченковим днем. Відомо теж, що та днина завжди холодна і така теж у мене вдача. В родині застав я вже старшого брата Андрія і, підрісши, ходив з ним разом до всіх шкіл від народної до університету. Перший клас ми ходили до польської школи ім. Марії Магдалини, потім решту класів проходили в українській школі вправ у Народнім домі, там же вчилися в класичній гімназії, як і молодший брат Петро. Наймолодша сестра Анна вчилася у «Захоронок» і проходила учительську семінарію. Труднощів у шкільнім навчанні ми не мали, дрібні проблеми вирішував Тато, що був для нас ходячою енциклопедією. Дещо помагала й Мама, що постійно ходила на шкільні збори родичів і залюбки сварилася з учителями. Учительок в середніх, хлопчачих школах тоді ще не було. Зате було їх повно в жіночих «інтернатах». Для незаможної молоді були численні бурси. Я і мої брати були звільнені від обов’язкової католицької релігії і здавали закон божий приватно в православного пароха східної церкви. Тому що тато ні раз не мав часу, все виховання дітей перебувало в руках мами, химерної і не раз не в міру сурової. Мама в старшім віці перейшла на мішану мову. Тато говорив діалектом рідного села, бойківського, знав теж і мовні штучки.

Одного дня каже до нас господар класу:

– Франки! Чому ви не поздоровляєте отців? Розуміється, духовних, себто катехетів, що навчали закону божого.

– Я поздоровляю, – сказав Андрій.

Тим справа була вичерпана.

Коли був гарний, теплий травень, на німецькім уроці писано крейдою, поки зайшов учитель.

Не було в цьому лозунгові нічого класового. Учні пробували добитися дня, вільного від уроків. Спроби, одначе, не давали позитивних результатів. У класі не було ні якого суперництва бідняків із багацькими синками.

Скоріше позначалися партійні різниці. Більшість учнів, настроєна і вихована в національнім дусі, неприязно відносилася до вихованців москвофільських бурс, до яких належали між іншим Сваричевський, Король, син адвоката-посла. Випадково не було між ними відмінників. До «твердих» належав Савицький, учитель математики.

Івана Франка, як явного соціаліста-безбожника, не любили ні катехети, ні шкільна влада, ненавиділи москвофіли і невдахи.

У 8, найвищім класі доручено мені скласти доклад про Т.Шевченка і його творчість. Статтю, крайньо революційну, крім україніста, взяв переглядати директор, колись соціаліст, тоді ж клерикал-угодовець.

Він з місця відкинув цей реферат. Доручено моєму товаришеві К., що блідо і з поспіхом склав промову в угодовськім дусі.

В університеті мене обрано головою студентського товариства, але я не виявив організаційного хисту. А час був гарячий. Наростали університетські бучі на тлі міжслов’янської ворожнечі, була й стрілянина, в якій відзначився Коцко, східняк. Даремно великий Каменяр у відкритім листі закликав молодь вчитися здобувати знання, щоб пізніше віддати його на службу трудовому  народові. Розвиток подій довів до сецесій українського студентства, що масово покидало Львів і вступало в університети у Відні і Празі. Потроху наближалася перша імперіалістична війна.

Чеські солдати і старшини масово йшли в полон до руських. Я не приховував думки, що Австрія в цій війні виграти не може, за що дістав ярлик русофіла. Ще перед закінченням війни відійшов у вічність Іван Франко, 1916, вибухла Велика соціалістична революція, що потрясла світом і провела різку межу між капіталом і працею визискуваних…

Київ, 12.IV. 1969

ТАРАС ФРАНКО

 


Ми з вдячністю приймаємо ваші теплі слова!
Ваша думка надзвичайно важлива для нас.

Вітаю! Нарешті маємо у Києві музей  Івана Франка і його родини – з чим Вас усіх вітаю! Чудова експозиція, гідна нашого Каменяра. Вражений експонатами,  а автентичні документи – вражають. Щира подяка усім, хто долучився до створення музею. Плідної Вам праці й надалі. А Роландові  Франку – многая літа!

Дмитро
Отримали величезне задоволення, поринувши в домашню атмосферу Франкової  родини. Величезне Вам дякуємо за цей музей. Його неймовірну, неповторну атмосферу хочеться пити великими ковтками. А цікаві факти про Івана  Франка і його дітей захоплюють.
Taisa Lu
Наш колектив захоплений всім що побачив у цьому чудовому музеї. Від усієї душі ми вдячні що у Києві існує такий музейний заклад, де можна пізнати непросту  історію життя Тараса Франка, а також дізнатись про Івана Франка та його родину. Екскурсія  цікава, жива, подекуди навіть дотепна. Наша група різнорідна, але всі залишились задоволені почутим і побаченим. Щиро дякуємо працівникам музею.
Наталія